How to calculate the quiescent current with the Datasheet given values. Example MP3429 Boost converter.
IQ= 25uA at VIN and IQ=550uA at VOUT.
If the DC/DC Boost have 3V Input and 16V Output voltage, how much current the Input source need to supply.
==> 25uA + 550uA*16V/3V = 25uA + 2933uA = 2958 uA?
Is this right? Seems quite high but i am not sure.
Thanks BR